  • Mfr # BB-110300SX
  • Zoro # G0981927
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Shank Dia.
1/8"
Projection
0.0270"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB-110300SX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Max. Bore Depth
0.300"
Min. Bore Dia.
0.1100"
Split Length
0.085"
Neck Dia.
0.0830"
Groove Width
0.0700"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0270"
Description
0.110" Min Bore DIA x 0.300" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.027" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated