  • Mfr # BB-160400SX
  • Zoro # G0984395
Overall Length
2"
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
Shank Dia.
3/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-160400SX
Overall Length
2"
Shank Dia.
3/16"
Neck Dia.
0.1200"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Max. Bore Depth
0.400"
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
Description
0.160" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth 0.1250" (1/8) Tooth Width 0.040" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated