  • Mfr # BB-1201000SG
  • Zoro # G011946721
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Neck Dia. (In.)
0.0900 in
Min. Bore
0.1320 in
Projection
0.0300 in
Bore Depth
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB-1201000SG
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Neck Dia. (In.)
0.0900 in
Bore Depth
1 in
Shank Dia.
3/16 in
Split Length
9/64 in
Head Width
0.120 in
Face Dimension
0.094 in
Tooth Width
1/8 in
Details
Min. Bore
0.1320 in
Projection
0.0300 in
SAE or Metric
SAE
Finish
TiN
Left/Right Hand
Right Hand
Offset
0.0263 in
Description
0.1320in Min Bore DIA x 1.000in 1 Max Bore Depth x 0.1250in 1/8 Tooth Width x 0.0300in Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 2.00in 2 Overall Length - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated