  • Mfr # IT-040075X
  • Zoro # G0982660
/ea
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Overall Length
1-1/2"
Thread Size
56-80
Neck Dia.
0.0200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
IT-040075X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2"
Thread Size
Neck Dia.
0.0200"
Groove Width
0.0180"
Split Length
0.030"
Radius
0.0010"
Min. Bore Dia.
0.0400"
Shank Dia.
1/8"
Max. Bore Depth
0.075"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Offset
0.009"
Projection
1/64"
Description
0.040" Min Bore DIA x 0.075" Max Bore Depth 0.0180" Tooth Width 0.015" (1/64) Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0010" Radius #56-80 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated