  • Mfr # ITL-060300X
  • Zoro # G0991779
Finish
AlTiN
Overall Length
1-1/2"
Thread Size
48-76
Offset
0.012"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ITL-060300X
Overall Length
1-1/2"
Thread Size
Groove Width
0.0240"
Split Length
0.030"
Radius
0.0010"
Max. Bore Depth
0.300"
Shank Dia.
1/8"
Min. Bore Dia.
0.0600"
Neck Dia.
0.0350"
Finish
AlTiN
Offset
0.012"
Projection
0.0200"
Included Angle
60 Degrees
Description
0.060" Min Bore DIA x 0.300" Max Bore Depth 0.0240" Tooth Width 0.020" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.0010" Radius #48-76 - Carbide UN Thread Left Hand, AlTiN Coated