  • Mfr # QITL-160400X
  • Zoro # G811240333
Size
14-56
Coating
AlTiN
Min. Bore Dia.
0.1820 in
Head Width
0.160 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QITL-160400X
Size
14-56
Min. Bore Dia.
0.1820 in
Head Width
0.160 in
Neck Dia.
0.1150 in
Overall Length
1-1/2 in
Length from Holder
0.590 in
Corner Radius
0.002 in
Max. Bore Depth
0.400 in
Coating
AlTiN
Centerline Offset
0.0662 in
Offset
0.023 in
Projection
0.0400 in