  • Mfr # IT-1801125X
  • Zoro # G711239802
Right Hand
Size
14-56
Coating
AlTiN
Max. Bore Depth
1-1/8 in
Included Angle
60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-1801125X
Dimensions
Size
14-56
Max. Bore Depth
1-1/8 in
Min. Bore Dia.
0.2020 in
Overall Length
2-1/2 in
Head Width
0.180 in
Shank Dia.
1/4 in
Neck Dia.
0.1350 in
Radius
0.0020 in
Right Hand
Coating
AlTiN
Included Angle
60
Offset
0.023 in
Centerline Offset
0.0550 in
Angle per Side
30
Projection
0.0400 in