  • Mfr # QITL-2301000
  • Zoro # G811240005
Coating
UN
Size
10/1/1948
Projection
0.0550 in
Shank Dia.
5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QITL-2301000
Size
10/1/1948
Shank Dia.
5/16 in
Length from Holder
1.353 in
Neck Dia.
0.1700 in
Overall Length
2-1/2 in
Max. Bore Depth
1 in
Min. Bore Dia.
0.2520 in
Corner Radius
0.002 in
Head Width
0.230 in
Coating
UN
Projection
0.0550 in
Offset
0.032 in
Centerline Offset
0.0737 in