  • Mfr # ITL-2901000X
  • Zoro # G0991587
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Shank Dia.
5/16"
Offset
0.040"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ITL-2901000X
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
5/16"
Max. Bore Depth
1"
Thread Size
14-40
Groove Width
0.0810"
Neck Dia.
0.2150"
Radius
0.0020"
Split Length
0.210"
Min. Bore Dia.
0.2900"
Finish
AlTiN
Offset
0.040"
Projection
0.0700"
Description
0.290" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.0810" Tooth Width 0.070" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #14-40 - Carbide UN Thread Left Hand, AlTiN Coated