  • Mfr # IT-3201800X
  • Zoro # G0987606
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Offset
0.043"
Thread Size
12-32
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-3201800X
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Thread Size
Radius
0.0020"
Neck Dia.
0.2400"
Split Length
0.210"
Groove Width
0.0870"
Max. Bore Depth
1.800"
Shank Dia.
3/8"
Min. Bore Dia.
0.3200"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Offset
0.043"
Included Angle
60 Degrees
Projection
0.0750"
Description
0.320" Min Bore DIA x 1.800" Max Bore Depth 0.0870" Tooth Width 0.075" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #12-32 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated