  • Mfr # ITL-360500X
  • Zoro # G0992110
Overall Length
2-1/2"
Finish
AlTiN
Min. Bore Dia.
0.3600"
Radius
0.0020"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-360500X
Overall Length
2-1/2"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Radius
0.0020"
Neck Dia.
0.2700"
Max. Bore Depth
1/2"
Thread Size
Groove Width
0.0980"
Split Length
0.210"
Shank Dia.
3/8"
Finish
AlTiN
Offset
0.049"
Projection
0.0850"
Description
0.360" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.0980" Tooth Width 0.085" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0020" Radius #10-32 - Carbide UN Thread Left Hand, AlTiN Coated