  • Mfr # QITL-3601250X
  • Zoro # G411240405
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Left Hand
Size
7/1/1932
Coating
AlTiN
Length from Holder
1.353 in
Offset
0.049 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QITL-3601250X
Dimensions
Size
7/1/1932
Length from Holder
1.353 in
Min. Bore Dia.
0.3820 in
Neck Dia.
0.2700 in
Corner Radius
0.002 in
Head Width
0.360 in
Overall Length
2-1/2 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Shank Dia.
3/8 in
Details
Cutting Direction
Left Hand
Coating
AlTiN
Offset
0.049 in
Centerline Offset
0.1725 in
Projection
0.0850 in