  • Mfr # IT-050200
  • Zoro # G7872471
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0200 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
IT-050200
Overall Length
1-1/2 in
Hole Dia.
.050"
Max. Depth
0.200"
Shank Dia.
1/8 in
Radius
0.0010"
Max. Hole Depth
0.2000 in
Min. Hole Dia.
0.0500 in
Neck Dia.
0.0250"
Min. Bore Dia.
0.0500"
Groove Width
0.0340"
Thread Size
Max. Bore Depth
0.200"
Split Length
0.030"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0200 in
Finish
Uncoated
Style
Internal Threading Tool
Center to Cutting Tip
Features
Thread Direction
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Offset Point
0.0120 in
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Cutter Material
Max. Threads per Inch
76
Series
IT
Included Angle
60 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Application
Threading
Min. Teeth per Inch
48
Offset
0.012"