  • Mfr # QIT-040075X
  • Zoro # G8130245
Projection
0.0200 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-040075X
Max. Depth
0.075"
Hole Dia.
0.04"
Min. Hole Dia.
0.0400 in
Max. Hole Depth
0.0750 in
Corner Radius
0.002"
Min. Bore Dia.
0.0400"
Neck Dia.
0.0200"
Max. Bore Depth
0.075"
Projection
0.0200 in
Finish
AlTiN Coated
80
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Finish - Machining
AlTiN
Offset Point
0.0150 in
Overhang
0.5900 in
Cutter Material
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Center to Cutting Tip
0.0300 in
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0300 in, Coolant Through, Threading