  • Mfr # QIT-050200X
  • Zoro # G8338504
Overall Length
1-1/2 in
Projection
0.0200 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-050200X
Overall Length
1-1/2 in
Hole Dia.
0.05"
Max. Depth
0.2"
Min. Hole Dia.
0.0500 in
Max. Hole Depth
0.2000 in
Max. Bore Depth
0.200"
Corner Radius
0.002"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.0500"
Neck Dia.
0.0300"
Projection
0.0200 in
Finish
AlTiN Coated
Center to Cutting Tip
0.0350 in
Cutting Application
Threading
Measurement System
Fractional Inch
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Min. Teeth per Inch
48
Quick Change
Yes
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Overhang
0.5900 in
Features
Coolant Fed
Coolant Through
Cutter Material
Max. Threads per Inch
80
Finish - Machining
AlTiN
Offset Point
0.0150 in
Included Angle
60 Degrees
Thread Direction
Series
QIT
Offset
1/64"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0350 in, Coolant Through, Threading