  • Mfr # QIT-100250X
  • Zoro # G8177827
Overall Length
1-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-100250X
Overall Length
1-1/2 in
Max. Depth
0.25"
Hole Dia.
0.1"
Min. Hole Dia.
0.1000 in
Max. Hole Depth
1/4 in
Max. Bore Depth
1/4"
Corner Radius
0.002"
Min. Bore Dia.
0.1000"
Thread Size
Neck Dia.
0.0750"
Projection
0.0250 in
Finish
AlTiN Coated
Features
Min. Teeth per Inch
32
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
AlTiN
Max. Threads per Inch
64
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Center to Cutting Tip
0.0060 in
Coolant Fed
Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Overhang
0.5900 in
Thread Direction
Cutter Material
Quick Change
Yes
Included Angle
60 Degrees
Cutting Application
Threading
Offset Point
0.0180 in
Offset
0.018"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0060 in, Coolant Through, Threading