  • Mfr # QIT-160400X
  • Zoro # G8051933
Overall Length
1-1/2 in
Shank Material
Carbide
Max. Depth
0.4"
Shank Dia.
3/16 in
Cutting Direction
Right Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIT-160400X
Overall Length
1-1/2 in
Max. Depth
0.4"
Shank Dia.
3/16 in
Hole Dia.
0.16"
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Hole Dia.
0.1600 in
Corner Radius
0.002"
Thread Size
27-56
Neck Dia.
0.1200"
Max. Bore Depth
0.400"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Quick Change Internal Threading Tool
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0400 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Min. Teeth per Inch
20
Quick Change
Yes
Cutter Material
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Thread Direction
Series
QIT
Max. Threads per Inch
56
Cutting Application
Threading
Features
Coolant Fed
Coolant Through
Included Angle
60 Degrees
Finish - Machining
AlTiN
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.0290 in
Center to Cutting Tip
0.0666 in
Overhang
0.5900 in
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Offset
0.029"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.0666 in, Coolant Through, Threading