  • Mfr # IAT-1000-14
  • Zoro # G7843647
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Hole Dia.
.255"
Shank Dia.
5/16 in
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
IAT-1000-14
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.255"
Shank Dia.
5/16 in
Max. Depth
1.000"
Max. Hole Depth
1 in
Flat Width
0.0240 in
Min. Hole Dia.
0.2550 in
Split Length
0.210"
Groove Width
0.0850"
Min. Bore Dia.
0.2550"
Max. Bore Depth
1"
Neck Dia.
0.1800"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0700 in
Style
Internal ACME Threading Tool
Finish
Uncoated
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Max. Threads per Inch
14
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Included Angle
29 Degrees
Thread Standard
ACME
Measurement System
Fractional Inch
Series
IAT
Offset Point
0.0430 in
Center to Cutting Tip
0.0990 in
Cutting Application
Threading
Cutter Material
Thread Direction
Right Hand
Offset
0.043"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0990 in, Threading