  • Mfr # IAT-1000-16
  • Zoro # G8255021
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Projection
0.0450 in
Hole Dia.
.200"
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
IAT-1000-16
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.200"
Shank Dia.
1/4 in
Max. Depth
1.000"
Max. Hole Depth
1 in
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Flat Width
0.0210 in
Groove Width
0.0690"
Neck Dia.
0.1500"
Max. Bore Depth
1"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Split Length
0.175"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Projection
0.0450 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Style
Internal ACME Threading Tool
Cutting Direction
Right Hand
Series
IAT
Cutting Application
Threading
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Included Angle
29 Degrees
Max. Threads per Inch
16
Offset Point
0.0350 in
Features
Cutter Material
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Thread Direction
Right Hand
Thread Standard
ACME
Measurement System
Fractional Inch
Offset
0.035"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Threading