  • Mfr # IAT-400-16
  • Zoro # G8040846
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IAT-400-16
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.200"
Max. Depth
0.400"
Shank Dia.
1/4 in
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Flat Width
0.0210 in
Min. Bore Dia.
0.2000"
Max. Bore Depth
0.400"
Groove Width
0.0690"
Neck Dia.
0.1500"
Split Length
0.175"
Projection
0.0450 in
Offset Point
0.0350 in
Max. Threads per Inch
16
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Offset
0.035"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Threading