  • Mfr # IT-3601800
  • Zoro # G8284577
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Max. Depth
1.800"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
IT-3601800
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
1.800"
Hole Dia.
.360"
Shank Dia.
3/8 in
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1.8000 in
Min. Hole Dia.
0.3600 in
Thread Size
Neck Dia.
0.2700"
Max. Bore Depth
1.800"
Split Length
0.210"
Groove Width
0.0980"
Min. Bore Dia.
0.3600"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0850 in
Min. Teeth per Inch
10
Series
IT
Included Angle
60 Degrees
Cutter Material
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Offset Point
0.0490 in
Cutting Application
Threading
Thread Direction
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Measurement System
Fractional Inch
Max. Threads per Inch
32
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Offset
0.049"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1730 in, Threading