  • Mfr # ITL-200750
  • Zoro # G7844837
Max. Depth
0.750"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ITL-200750
Max. Depth
0.750"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Max. Hole Depth
3/4 in
Thread Size
Neck Dia.
0.1500"
Groove Width
0.0520"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Split Length
0.175"
Max. Bore Depth
3/4"
Projection
0.0450 in
Internal Threading Tool
Included Angle
60 Degrees
Max. Threads per Inch
40
Features
Cutting Application
Threading
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Min. Teeth per Inch
24
Series
ITL
Offset Point
0.0260 in
Cutter Material
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Fractional Inch
Thread Direction
Left Hand
Offset
0.026"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Threading