  • Mfr # ITL-230600
  • Zoro # G8022761
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Max. Depth
0.600"
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ITL-230600
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Max. Depth
0.600"
Shank Dia.
5/16 in
Hole Dia.
.230"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.2300 in
Max. Hole Depth
0.6000 in
Min. Bore Dia.
0.2300"
Max. Bore Depth
0.600"
Thread Size
Split Length
0.210"
Groove Width
0.0640"
Neck Dia.
0.1700"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0550 in
Style
Internal Threading Tool
Cutting Direction
Right Hand
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Series
ITL
Offset Point
0.0320 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Threading
Included Angle
60 Degrees
Max. Threads per Inch
40
Thread Direction
Left Hand
Min. Teeth per Inch
20
Features
Cutter Material
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset
0.032"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Threading