  • Mfr # ITL-290500
  • Zoro # G8115694
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Hole Dia.
.290"
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-290500
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
.290"
Max. Depth
0.500"
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.2900 in
Max. Hole Depth
1/2 in
Neck Dia.
0.2150"
Min. Bore Dia.
0.2900"
Max. Bore Depth
1/2"
Groove Width
0.0810"
Thread Size
Split Length
0.210"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Finish
Uncoated
Projection
0.0700 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Series
ITL
Offset Point
0.0400 in
Included Angle
60 Degrees
Min. Teeth per Inch
14
Features
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Cutting Application
Threading
Thread Direction
Left Hand
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Max. Threads per Inch
40
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutter Material
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Offset
0.040"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.1340 in, Threading