  • Mfr # QIT-2901250X
  • Zoro # G8451861
Overall Length
2-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QIT-2901250X
Overall Length
2-1/2 in
Hole Dia.
0.29"
Max. Depth
1.25"
Max. Hole Depth
1-1/4 in
Min. Hole Dia.
0.2900 in
Corner Radius
0.002"
Neck Dia.
0.2200"
Max. Bore Depth
1-1/4"
Thread Size
Min. Bore Dia.
0.2900"
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0700 in
Offset Point
0.0460 in
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Finish - Machining
AlTiN
Overhang
1.3530 in
Primary Material Application ISO Code
M, N, P, S
Features
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Offset
0.046"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, AlTiN, 0.1340 in, Coolant Through, Threading