  • Mfr # IT-140500
  • Zoro # G4384861
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Max. Depth
0.500"
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-140500
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.500"
Shank Dia.
3/16 in
Hole Dia.
.140"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1/2 in
Min. Hole Dia.
0.1400 in
Split Length
0.070"
Max. Bore Depth
1/2"
Thread Size
Neck Dia.
0.1000"
Groove Width
0.0550"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Style
Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0350 in
Included Angle
60 Degrees
Features
Max. Threads per Inch
56
Offset Point
0.0200 in
Series
IT
Cutting Application
Threading
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.0460 in
Min. Teeth per Inch
28
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Right Hand
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutter Material
Offset
0.020"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0460 in, Threading