  • Mfr # IT-160500
  • Zoro # G4384895
Overall Length
2 in
Projection
0.0400 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-160500
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.500"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1/2 in
Min. Hole Dia.
0.1600 in
Thread Size
Groove Width
0.0460"
Split Length
0.070"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Neck Dia.
0.1150"
Max. Bore Depth
1/2"
Projection
0.0400 in
Offset Point
0.0230 in
Center to Cutting Tip
0.0666 in
Offset
0.023"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0666 in, Threading