  • Mfr # ITL-160500
  • Zoro # G7843753
Overall Length
2 in
Projection
0.0400 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ITL-160500
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.500"
Shank Dia.
3/16 in
Hole Dia.
.160"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1/2 in
Min. Hole Dia.
0.1600 in
Max. Bore Depth
1/2"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Neck Dia.
0.1150"
Thread Size
Groove Width
0.0460"
Split Length
0.070"
Projection
0.0400 in
Center to Cutting Tip
0.0660 in
Max. Threads per Inch
56
Offset Point
0.0230 in
Min. Teeth per Inch
24
Offset
0.023"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0660 in, Threading