  • Mfr # QIT-110600
  • Zoro # G7866345
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.6"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-110600
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.6"
Hole Dia.
0.11"
Max. Hole Depth
0.6000 in
Min. Hole Dia.
0.1100 in
Thread Size
40-56
Neck Dia.
0.0800"
Max. Bore Depth
0.600"
Min. Bore Dia.
0.1100"
Corner Radius
0.002"
Finish
Uncoated
Projection
0.0300 in
Included Angle
60 Degrees
Features
Cutter Material
Max. Threads per Inch
64
Offset Point
0.0200 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Center to Cutting Tip
0.0160 in
Min. Teeth per Inch
32
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Application
Threading
Measurement System
Fractional Inch
Thread Direction
Overhang
1.0900 in
Quick Change
Yes
Offset
0.020"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0160 in, Coolant Through, Threading