  • Mfr # QIT-200400
  • Zoro # G8339204
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Shank Dia.
1/4 in
Hole Dia.
0.2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QIT-200400
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Shank Dia.
1/4 in
Hole Dia.
0.2"
Max. Depth
0.4"
Max. Hole Depth
0.4000 in
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Corner Radius
0.002"
Neck Dia.
0.1550"
Thread Size
Max. Bore Depth
0.400"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Style
Quick Change Internal Threading Tool
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Uncoated
Projection
0.0450 in
Overhang
0.8530 in
Thread Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Coolant Fed
Coolant Through
Series
QIT
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Quick Change
Yes
Min. Teeth per Inch
16
Features
Measurement System
Fractional Inch
Cutter Material
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Cutting Application
Threading
Offset Point
0.0320 in
Max. Threads per Inch
40
Included Angle
60 Degrees
Offset
0.032"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Coolant Through, Threading