  • Mfr # QIT-200600
  • Zoro # G7810993
Overall Length
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QIT-200600
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.6"
Hole Dia.
0.2"
Max. Hole Depth
0.6000 in
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Neck Dia.
0.1550"
Corner Radius
0.002"
Thread Size
Max. Bore Depth
0.600"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Finish
Uncoated
Projection
0.0450 in
Overhang
0.8530 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.0320 in
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Offset
0.032"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Coolant Through, Threading