  • Mfr # QIT-200750
  • Zoro # G8263211
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.75"
Hole Dia.
0.2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QIT-200750
Overall Length
2 in
Max. Depth
0.75"
Hole Dia.
0.2"
Max. Hole Depth
3/4 in
Min. Hole Dia.
0.2000 in
Neck Dia.
0.1550"
Max. Bore Depth
3/4"
Thread Size
24-56
Min. Bore Dia.
0.2000"
Corner Radius
0.002"
Projection
0.0450 in
Finish
Uncoated
Overhang
0.8530 in
Offset Point
0.0320 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Offset
0.032"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0750 in, Coolant Through, Threading