  • Mfr # QIT-230400
  • Zoro # G8383706
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Shank Dia.
5/16 in
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QIT-230400
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Shank Dia.
5/16 in
Max. Depth
0.4"
Hole Dia.
0.23"
Min. Hole Dia.
0.2300 in
Max. Hole Depth
0.4000 in
Corner Radius
0.002"
Thread Size
20-48
Min. Bore Dia.
0.2300"
Neck Dia.
0.1750"
Max. Bore Depth
0.400"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0550 in
Style
Quick Change Internal Threading Tool
Finish
Uncoated
Included Angle
60 Degrees
Quick Change
Yes
Overhang
0.8530 in
Coolant Fed
Coolant Through
Series
QIT
Thread Direction
Cutting Application
Threading
Cutter Material
Min. Teeth per Inch
14
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Offset Point
0.0380 in
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Max. Threads per Inch
40
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Features
Offset
0.038"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Coolant Through, Threading