  • Mfr # ITL-490750
  • Zoro # G7841897
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Shank Dia.
1/2 in
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ITL-490750
Overall Length
3 in
Shank Dia.
1/2 in
Max. Depth
.750"
Hole Dia.
490"
Radius
0.0020"
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Max. Hole Depth
3/4 in
Split Length
0.275"
Neck Dia.
0.3650"
Max. Bore Depth
3/4"
Groove Width
0.1390"
Thread Size
6-24
Min. Bore Dia.
0.4900"
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Style
Internal Threading Tool
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.1200 in
Finish
Uncoated
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Cutting Application
Threading
Cutter Material
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Series
ITL
Included Angle
60 Degrees
Features
Offset Point
0.0690 in
Thread Direction
Left Hand
Measurement System
Fractional Inch
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Max. Threads per Inch
24
Min. Teeth per Inch
6
Offset
0.069"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading