  • Mfr # SAT-2000-9
  • Zoro # G8403342
Overall Length
3 in
Max. Depth
2.000"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SAT-2000-9
Overall Length
3 in
Max. Depth
2.000"
Flat Width
0.0420 in
Min. Hole Dia.
0.4900 in
Max. Hole Depth
2 in
Min. Bore Dia.
0.4900"
Split Length
0.275"
Max. Bore Depth
2"
Groove Width
0.1040"
Neck Dia.
0.3650"
Projection
0.1200 in
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Offset Point
0.0520 in
Max. Threads per Inch
9
Offset
0.052"
Description
Threading Tool, Included Angle 29 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Threading