  • Mfr # IT-4902500X
  • Zoro # G411946796
Right Hand
Size
5/1/1932
Measurement Type
SAE
Coating
AlTiN
Radius
0.0020 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
IT-4902500X
Dimensions
Size
5/1/1932
Radius
0.0020 in
Overall Length
4 in
Shank Dia.
1/2 in
Head Width
0.490 in
Min. Bore Dia.
0.5120 in (13 mm)
Max. Bore Depth
2-1/2 in
Neck Dia.
0.3650 in
Right Hand
Measurement Type
SAE
Coating
AlTiN
Angle per Side
30
Centerline Offset
0.2400 in
Included Angle
60
Offset
0.069 in
Projection
0.1200 in
Description
0.5120in 13 mm Min Bore DIA x 2.500in 2-1/2 Max Bore Depth x 0.1200in Projection x 0.5000in 1/2 Shank DIA x 4.00in 4 Overall Length x 0.0020in Radius #5-32 - Carbide UN Thread Right Hand, AlTiN Coated