  • Mfr # QBB-3201250X
  • Zoro # G7832501
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Radius
0.0050 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-3201250X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Radius
0.0050 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Dia.
.320"
Bore Depth
1.250"
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Neck Dia.
0.2400"
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.080"
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0800 in
Measurement System
Fractional Inch
Series
QBB
Offset Point
0.1325 in
Overhang
1.3530 in
Finish - Machining
AlTiN
Center to Cutting Tip
0.1325 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Boring Bar Type
Cutting Application
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.1325 in, Micro-Quik Tool Holder