  • Mfr # QBB-080600
  • Zoro # G8083451
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Angle
.020"
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-080600
Overall Length
2 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
.600"
Bore Dia.
.080"
Max. Bore Depth
0.6000 in
Min. Bore Dia.
0.0800 in
Groove Width
0.0700"
Neck Dia.
0.0600"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Angle
.020"
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0200 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Sharp Corner Profile;Split Geometry
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Boring Bar Type
Overhang
1.0900 in