  • Mfr # QBB-1801500X
  • Zoro # G8430073
/ea
Key Features
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
1.500"
Radius
0.0050 in
Bore Dia.
.180"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-1801500X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Bore Depth
1.500"
Radius
0.0050 in
Bore Dia.
.180"
Shank Dia.
1/4 in
Min. Bore Dia.
0.1800 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Neck Dia.
0.1350"
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
AlTiN Coated
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.045"
Application
Boring
Projection
0.0450 in
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Overhang
1.8530 in
Center to Cutting Tip
0.0550 in
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Boring
Offset Point
0.0550 in
Series
QBB
Boring Bar Type
Finish - Machining
AlTiN
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.0550 in, Micro-Quik Tool Holder