  • Mfr # QBB-2301500X
  • Zoro # G7871945
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.500"
Radius
0.0050 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QBB-2301500X
Overall Length
3 in
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.500"
Radius
0.0050 in
Bore Dia.
.230"
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
Corner Radius
0.005"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
AlTiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.050"
Projection
0.0580 in
Measurement System
Fractional Inch
Center to Cutting Tip
0.0738 in
Series
QBB
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Finish - Machining
AlTiN
Cutting Application
Boring
Overhang
1.8530 in
Offset Point
0.0738 in
Boring Bar Type
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.0738 in, Micro-Quik Tool Holder