  • Mfr # QBB-4601250
  • Zoro # G8192816
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Angle
.115"
Finish
Uncoated
Bore Depth
1.250"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-4601250
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Bore Depth
1.250"
Shank Dia.
1/2 in
Bore Dia.
.460"
Radius
0.0050 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Min. Bore Dia.
0.4600 in
Groove Width
0.3000"
Corner Radius
0.005"
Neck Dia.
0.3450"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.115"
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Projection
0.1150 in
Center to Cutting Tip
0.2100 in
Overhang
1.5400 in
Boring Bar Type
Boring
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Offset Point
0.2100 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Series
QBB
Cutting Application
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2100 in, Micro-Quik Tool Holder