  • Mfr # QMBB-020075
  • Zoro # G8131566
/ea
Key Features
Material
C2 Micrograin Carbide
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.020"
Bore Depth
.075"
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QMBB-020075
Overall Length
1-1/2 in
Bore Dia.
.020"
Bore Depth
.075"
Shank Dia.
3/16 in
Neck Dia.
0.0160"
Max. Bore Depth
0.0750 in
Min. Bore Dia.
0.0200 in
Groove Width
0.0250"
Details
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Item
Boring Bar
Cutting Direction
Right Hand
Projection
0.0050 in
Application
For Profiling
Series
QMBB
Side Cutting Edge Angle
1.5 Degrees
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;On-Center Neck Design;Sharp Corner Profile;Split Geometry
Cutting Application
Boring, Facing
Offset Point
0.0120 in
Boring Bar Type
Boring
Measurement System
Fractional Inch
Overhang
0.5900 in
Shank Material
Carbide
Center to Cutting Tip
0.0120 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Carbide
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0120 in, Micro-Quik Tool Holder