  • Zoro # G921700116
/ea
Key Features
Fitting Schedule/Class
SCH 40
Overall Pipe Length
7.9 in
Inside Dia.
1/4 in
Temp. Range
-150 to 200 deg F
Pipe Fitting Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
57032
Zoro #
G921700116
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Pipe Length
7.9 in
Inside Dia.
1/4 in
Details
Fitting Schedule/Class
SCH 40
Temp. Range
-150 to 200 deg F
Pipe Fitting Material
Steel
Max. Pressure
700 psi
Item
Nipple
Fitting Connection Type
MPT|MPT
Standards
ASTM A53 Grade B, ASTM A733
Description
MIDLAND INDUSTRIES 57032 Welded Pipe Nipple, 1/4 in MPT x 1/4 in MPT, 8 in L, Steel, Black, SCH 40 Schedule