  • Zoro # G121700374
/ea
Key Features
Overall Pipe Length
4.45 in
Fitting Connection Type
MPT|MPT
Pipe Fitting Material
Steel
Max. Pressure
700 psi
Inside Dia.
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
57106
Zoro #
G121700374
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Pipe Length
4.45 in
Inside Dia.
1 in
Details
Item
Nipple
Fitting Connection Type
MPT|MPT
Pipe Fitting Material
Steel
Max. Pressure
700 psi
Temp. Range
-150 to 200 deg F
Fitting Schedule/Class
SCH 40
Standards
ASTM A53 Grade B, ASTM A733
Description
MIDLAND INDUSTRIES 57106 Welded Pipe Nipple, 1 in MPT x 1 in MPT, 4-1/2 in L, Steel, Black, SCH 40 Schedule