  • Zoro # G021700863
/ea
Key Features
Max. Pressure
700 psi
Inside Dia.
3/4 in
Pipe Fitting Material
Steel
Standards
ASTM A53 Grade B, ASTM A733
Fitting Schedule/Class
SCH 40
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
57092
Zoro #
G021700863
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
3/4 in
Overall Pipe Length
7.9 in
Details
Max. Pressure
700 psi
Pipe Fitting Material
Steel
Standards
ASTM A53 Grade B, ASTM A733
Fitting Schedule/Class
SCH 40
Temp. Range
-150 to 200 deg F
Fitting Connection Type
MPT|MPT
Item
Nipple
Description
MIDLAND INDUSTRIES 57092 Welded Pipe Nipple, 3/4 in MPT x 3/4 in MPT, 8 in L, Steel, Black, SCH 40 Schedule