  • Mfr # 120-SA-00-OO-100P
  • Zoro # G0018006
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/4 in
Series
120
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
120-SA-00-OO-100P
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Nominal Dial Size
2 1/2 in
Gauge Nominal Dial Size
2 1/2 in
Differential Gauge Connection Size
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Bolt Circle Diameter
3.5 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Case Diameter
3 in
Case Depth
0.75 in
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Series
120
Process Connection Gender
Female
Application
Process Connection Location
Back
Housing Material
316L Stainless Steel
Pressure Range
0 to 100 psid
Sensor Type
Piston
Basic Gauge Wetted Parts
Stainless Steel / Buna-N
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Gauge Connection Location
Back
Includes
Instructions
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
Differential Pressure Range Units
psi
Dial Material
Engineered Plastic
Piston Material
Stainless Steel
Body Material
316 Stainless Steel
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Seal Material
Buna-N
Differential Pressure Range
0 to 100 psi
Scale Type
Pressure
Differential Pressure Range Value
0 to 100
Gauge Operating Temp. Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Rated Total Pressure
6,000 psi
Basic Gauge Case Material
Metal
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5
Standards
CSA, UL
Case Material
Plastic
Socket Material
Ceramic/Stainless Steel
Includes Mounting Hardware
No
Panel Mount Characteristics
3 L Dia Holes on E Dia Bolt Circle
Hazardous Location Rating
Not Rated
Case Shape
Round
Maximum Working Static Pressure
6,000 psig
Dial Color
White
Blowout Safety Back
No
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade B
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Sensor Material
Buna-N
Repeatability
1%
Includes Calibration Certificate
Includes Vent Plug
Movement Material
Stainless Steel
Lens Material
Acrylic
Pressure Gauge Type
Process Temperature Range
Non-Sparking
Bezel Gasket Material
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Primary Scale Minor Graduations
5
Adjustable Set Points
Yes
Gauge Case Material
Plastic
Removable Bezel
Case Construction
Glass Reinforced
Panel-Mountable
Yes
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Scale Minor Graduations
Number of Switches
0
Pressure Measurement - Minimum
0 psid
IP Rating
IP65
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
100 psid
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Product Type
Working Static Pressure - Maximum
6,000 psig
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Scale Type, Pressure Range 0 to 100 PSID, Pressure Range Minor Div 5.0 PSID, Rated Total Pressure 6000 PSIG, Full Scale Accuracy +/-3-2-3 %, Connection Size NPT 1/4 In FNPT In, Dial Size 2-1/2 In In, 316 Stainless Steel Body Material, Plastic Dial Material, Stainless Steel Piston Material, Includes Instructions, Warranty Length 5 Year, Ambient Operating Range -40 to 200 F