  • Mfr # 140-AC-00-OO-100P
  • Zoro # G0017744
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/4 in
Series
140
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
140-AC-00-OO-100P
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Nominal Dial Size
4 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Differential Gauge Connection Size
Gauge Nominal Dial Size
4 1/2 in
Case Depth
1.18 in
Bolt Circle Diameter
5.63 in
Case Diameter
6 1/4 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Series
140
Process Connection Gender
Female
Application
Process Connection Location
Back
Housing Material
Aluminum
Pressure Range
0 to 100 psid
Sensor Type
Diaphragm
Seal Material
Buna-N
Body Material
Aluminum
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Gauge Operating Temp. Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
Standards
ASME, CE, CSA, EN, NACE, NEMA, RoHS, SAE, UL
Differential Pressure Range Units
psi
Differential Pressure Range
0 to 100 psi
Basic Gauge Wetted Parts
Buna-N
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5
Basic Gauge Case Material
Metal
Differential Pressure Range Value
0 to 100
Dial Material
Engineered Plastic
Scale Type
Pressure
Diaphragm Material
Includes
Instructions
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Rated Total Pressure
3,000 psi
Gauge Connection Location
Back
Case Material
316 Stainless Steel, Aluminum
Socket Material
Ceramic/Stainless Steel
Hazardous Location Rating
Not Rated
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade B
Sensor Material
Case Construction
Glass Reinforced
Removable Bezel
No
Includes Mounting Hardware
No
Maximum Working Static Pressure
3,000 psig
Case Shape
Round
Process Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Gauge Case Material
316 Stainless Steel, Aluminum
Pressure Gauge Type
Includes Calibration Certificate
Panel Mount Characteristics
3 L Dia Holes on E Dia Bolt Circle
Bezel Gasket Material
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Ambient Operating Temperature Range
Repeatability
1%
Movement Material
316 Stainless Steel
Movement Type
Rotary
Adjustable Set Points
Yes
Non-Sparking
Panel-Mountable
Yes
Blowout Safety Back
Includes Vent Plug
Primary Scale Minor Graduations
5
Dial Color
White
Pressure Scale Minor Graduations
Pressure Measurement - Minimum
0 psid
Number of Switches
0
IP Rating
IP65
NEMA Enclosure Rating
4X
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
100 psid
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Working Static Pressure - Maximum
3,000 psig
Product Type
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Scale Type, Pressure Range 0 to 100 PSID, Pressure Range Minor Div 5.0 PSID, Rated Total Pressure 3000 PSIG, Full Scale Accuracy +/-3-2-3 %, Connection Size NPT 1/4 In FNPT In, Dial Size 4-1/2 In In, Aluminum Body Material, Plastic Dial Material, Buna N Diaphragm Material, Buna N Seal Material, Includes Instructions, Warranty Length 5 Year, Ambient Operating Range -40 to 200 F