  • Mfr # 142-SC-00-OO-20P
  • Zoro # G0018435
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/4 in
Series
Model 142
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
142-SC-00-OO-20P
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Nominal Dial Size
4 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Gauge Nominal Dial Size
4 1/2 in
Differential Gauge Connection Size
Case Diameter
6 1/4 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Bolt Circle Diameter
5.63 in
Case Depth
1.18 in
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Series
Model 142
Process Connection Gender
Female
Application
Process Connection Location
Back
Housing Material
316 Stainless Steel
Pressure Range
0 to 20 psid
Sensor Type
Diaphragm
Scale Type
Pressure
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Rated Total Pressure
3,000 psi
Differential Pressure Range Units
psi
Gauge Connection Location
Back
Diaphragm Material
Buna-N
Seal Material
Buna-N
Gauge Primary Range Smallest Graduation
1
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
Basic Gauge Case Material
Metal
Dial Material
Engineered Plastic
Includes
Instructions
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Differential Pressure Range Value
0 to 20
Basic Gauge Wetted Parts
Standards
ASME, CE, CSA, EN, NACE, NEMA, RoHS, SAE, UL
Gauge Operating Temp. Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Body Material
316 Stainless Steel
Differential Pressure Range
0 to 20 psi
Case Material
Plastic
Socket Material
Ceramic/Stainless Steel
Gauge Case Material
Plastic
Includes Calibration Certificate
No
Hazardous Location Rating
Not Rated
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Compatible Process Media
Fluid, Wet Gas
Bezel Gasket Material
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade B
Includes Vent Plug
No
Movement Type
Rotary
Adjustable Set Points
Yes
Movement Material
Panel-Mountable
Yes
Case Shape
Round
Dial Color
White
Case Construction
Glass Reinforced
Removable Bezel
Sensor Material
Maximum Working Static Pressure
3,000 psig
Primary Scale Minor Graduations
1
Pressure Gauge Type
Includes Mounting Hardware
Panel Mount Characteristics
3 L Dia Holes on E Dia Bolt Circle
Non-Sparking
Repeatability
1%
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Lens Material
Acrylic
Blowout Safety Back
Process Temperature Range
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Measurement - Maximum
20 psid
Pressure Measurement - Minimum
0 psid
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
IP Rating
IP65
Number of Switches
0
Pressure Scale Minor Graduations
Product Type
Working Static Pressure - Maximum
3,000 psig
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Scale Type, Pressure Range 0 to 20 PSID, Pressure Range Minor Div 1.0 PSID, Rated Total Pressure 3000 PSIG, Full Scale Accuracy +/-3-2-3 %, Connection Size NPT 1/4 In FNPT In, Dial Size 4-1/2 In In, 316 Stainless Steel Body Material, Plastic Dial Material, Buna N Diaphragm Material, Buna N Seal Material, Includes Instructions, Warranty Length 5 Year, Ambient Operating Range -40 to 200 F