  • Zoro # G212125178
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Plastic/Rubber
Rough Service
Yes
Bulb Minimum Starting Temperature
-20°C
Watts
12W
Light Technology
LED
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
802260
Zoro #
G212125178
UPC #
Country of Origin
China
Details
Material
Plastic/Rubber
Rough Service
Yes
-20°C
Watts
12W
Light Technology
LED
Includes
String Light Fixture (1); LED Light Bulb (4)
Color
Blue Spectrum
Application
Kitchen Garden, Home Growing, Small Footprint Living, Indoor Herb Garden, Houseplants, Desk Plants
Voltage
120V
Rated Life
20,000 hr
Bulb Shape
A19
For Use With
Growing Herbs, Flowers, Houseplants, Fruits, Vegetables Indoors
Features
Stylish, Versatile & Flexible Corded Fixture, Water Resistant, Long Lifespan, LED Technology
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Operating Temp. Range
-20 to 60°C