  • Zoro # G212125147
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Plastic/Rubber
Voltage
120V
Rated Life
20,000 hr
Watts
12W
Color
Full Spectrum
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
802258
Zoro #
G212125147
UPC #
Country of Origin
China
Details
Material
Plastic/Rubber
Voltage
120V
Rated Life
20,000 hr
Watts
12W
Color
Full Spectrum
Bulb Shape
A19
Light Technology
LED
Rough Service
Yes
Application
Kitchen Garden, Home Growing, Small Footprint Living, Indoor Herb Garden, Houseplants, Desk Plants
For Use With
Growing Herbs, Flowers, Houseplants, Fruits, Vegetables Indoors
Bulb Minimum Starting Temperature
-20°C
Bulb Start Type
Instant-on
Features
Stylish, Versatile & Flexible Corded Fixture, Water Resistant, Long Lifespan, LED Technology
Bulb Operating Temp. Range
-20 to 60°C